Szelki czy obroża - co wybrać dla psów małych ras?

Szelki czy obroża - co wybrać dla psów małych ras?

Wychodząc na spacer z ukochanym zwierzakiem, nie można zapominać o odpowiednich akcesoriach dla psa, które są istotne ze względów bezpieczeństwa. Aby właściwie zadbać o czworonoga podczas przechadzek, niezbędna jest nie tylko smycz. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla małego pupila – szelki czy obroża? Doskonale wiemy, że przed takim dylematem często stają opiekunowie przedstawicieli niewielkich ras i szczeniaków. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jakie zalety mają oba pomysły i jak najlepiej dopasować produkt do potrzeb Twojego zwierzaka.

Akcesoria dla psa małej rasy często różnią się od tych, które przeznaczone zostały dla średnich i dużych pupili. Wynika to z różnic w budowie ciała, siły mięśni i wytrzymałości. Z reguły niewielkie zwierzaki są bardziej delikatne i wrażliwe na bodźce, które np. przez molosy w ogóle nie zostałyby zauważone. Zobacz, co bardziej sprawdzi się w przypadku Twojego zwierzaka – szelki czy obroża.

To samo zadanie dwóch różnych akcesoriów

Oba te akcesoria dla psa na pierwszy rzut oka pełnią te same funkcje:

  • pozwalają na większą kontrolę ze strony opiekuna – w razie potrzeby łatwiej psa przytrzymać lub odciągnąć,

  • pomagają zadbać o bezpieczeństwo pupila – w przypadku zerwania się ze smyczy łatwiej pieska złapać chwytając za obrożę lub szelki (a jeśli zadbasz o zawieszkę z Twoimi danymi, tzw. adresatkę, szybciej odzyskasz zgubę, gdyby zwierzak oddalił się samowolnie),

  • przypina się do nich smycz – dzięki temu w krótkim czasie możecie być gotowi do spaceru,

  • stanowią ozdobę.

Ze względu na zadania, jakie mają obroże i szelki, oba te rozwiązania nie różnią się od siebie w znaczący sposób. Jednak psy różnych ras mają odmienne potrzeby i możliwości. Właśnie dlatego jednym osobnikom poleca się produkty, które u innych w ogóle nie zdadzą egzaminu. Zobacz, jakie zalety mają te akcesoria.

Jakie są zalety noszenia obroży przez psy małej rasy?

Obroże są cenione przede wszystkim za wygodę, łatwość zakładania i dostępność cenową. Są często wykorzystywane podczas treningów, ponieważ psom z reguły jest w nich wygodnie. Obroże są także niezastąpione w trakcie nauki chodzenia na smyczy. Jednak zazwyczaj używa się ich w przypadku większych, silnych ras, gdzie potrzeba właściwego zapanowania nad czworonogiem jest szczególnie ważna. Wybierając obrożę dla zwierzaka niewielkich rozmiarów, trzeba uwzględnić jego odmienną budowę ciała i wrażliwość organizmu. Zwróć zatem uwagę na:

  • szerokość taśmy – powinna obejmować dwa kręgi szyjne psa; zbyt wąska będzie wpijać się w ciało, a za szeroka ograniczy mu ruchy,

  • materiał – powinien być miękki i wytrzymały,

  • kształt – dla ras z długą szyją i wąską głową (np. whippetów) dostępne są specjalnie wyprofilowane obroże z szerszą częścią przednią i cieńszą na karku; dzięki takiej konstrukcji siła nacisku rozkłada się bardziej równomiernie, nie powodując dyskomfortu podczas spacerów.

obroza

Jakie są zalety noszenia szelek przez psy małej rasy?

Szelki są coraz częściej wybierane przez opiekunów psów różnych ras. Sprawdzają się przy intensywnej aktywności i psich sportach. To także bardzo dobre rozwiązanie dla czworonogów mniejszych rozmiarów. Dlaczego warto rozważyć akcesoria tego typu? Przede wszystkim:

  • są bezpieczne – ucisk rozkłada się w nich równomiernie, dzięki czemu chronią krtań szczeniaka czy niewielkiego psiaka nawet wówczas, gdy zdarza mu się ciągnąć na smyczy;

  • mogą być używane z pasami bezpieczeństwa w samochodzie – końcówkę specjalnych pasów przyczepia się do szelek, a drugą wpina w gniazdo. Tak przygotowany do drogi pies będzie pod większą kontrolą nawet w razie wypadku i jednocześnie nie będzie stwarzał zagrożenia dla innych podróżujących. Warto pamiętać, że tego typu pasy w połączeniu z obrożą mogą być niebezpieczne przy niegroźnej stłuczce;

  • w razie potrzeby można na nich unieść czworonoga do góry bez obaw o jego zdrowie – w sytuacjach wymagających szybkiej interwencji (np. spotkania z agresywnym psem) da się zwierzaka odciągnąć lub podnieść, podczas gdy obroża uniemożliwia wykonanie takiego manewru.

Co lepiej wybrać – szelki czy obrożę?

W Petbutik wiemy, że wybór idealnych akcesoriów dla psów małych ras jest szczególnie ważny, gdy chodzi o względy bezpieczeństwa. Dlatego polecamy, aby zawsze kierować się potrzebami konkretnego zwierzaka i jego możliwościami. Niewielkie rozmiary czworonoga zazwyczaj sprawiają, że to właśnie szelki najlepiej sprawdzają się podczas spacerów. Niektóre szczeniaki czy dorosłe, mniejsze psy bardzo nie lubią zakładania tego typu produktów, jednak częsty trening może to zmienić! Jeżeli jednak nie przynosi efektów, odpowiedniejsza może okazać się obroża. Znając zalety obu rozwiązań i uwarunkowania swojego psa, wybierz akcesoria, które najbardziej będą odpowiadały Waszym wymaganiom!

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź Petbutik!

W naszym sklepie Petbutik znajdziesz duży wybór zarówno szelek, jak i obroży dla psów. Oferujemy produkty z różnych materiałów, w licznych wzorach i kolorach. Zobacz eleganckie modele, fantazyjne, designerskie warianty i klasyczne, wytrzymałe typy. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju akcesoriów potrzebujesz, u nas dostaniesz je w najlepszych odsłonach. Zaprojektowane specjalnie dla małych ras szelki i obroże zachwycą Cię funkcjonalnością i wyjątkowym wyglądem. Sprawdź, co jeszcze przygotowaliśmy dla Twojego pupila.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium