Spacery z ukochanym czworonogiem to nie tylko obowiązek każdego opiekuna, ale przede wszystkim świetna zabawa i wspaniała okazja do zacieśniania więzi. Warto zadbać, aby podczas codziennych przechadzek pies czuł się pewnie i komfortowo, a przy tym był bezpieczny. Coraz więcej właścicieli decyduje się na szelki dla psów. Nic dziwnego – to akcesorium doskonale zastępuje tradycyjną obrożę i jest wyjątkowo wygodne. Idealnie sprawdza się przy regularnych wyjściach na dwór, jak i w trakcie treningów.
Nie każdy jednak wie, w jaki sposób dopasować szelki, aby jak najlepiej spełniały swoją rolę. Duży wybór rozmaitych modeli również może nasuwać szereg wątpliwości. W Petbutik rozumiemy, że zakup pierwszych szelek bywa kłopotliwy. Dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, z którego dowiesz się najważniejszych rzeczy o tych psich akcesoriach. Zobacz, na co zwrócić uwagę przed wybraniem szelek dla swojego pupila.
Spis treści
Jakie szelki dla psa wybrać?
Istnieje kilka rodzajów szelek dla psów, z których każdy odznacza się innymi cechami i zastosowaniami. Wybór odpowiedniego modelu powinien być podyktowany aktywnością zwierzęcia, jego indywidualnymi potrzebami i warunkami atmosferycznymi, w jakich będzie używany. Do najpopularniejszych rodzajów należą:
-
szelki bezuciskowe – siła nacisku jest w nich rozłożona równomiernie, dzięki czemu unikniesz bolesnych otarć i uszkodzeń skóry u swojego pupila (nawet wówczas, gdy często ciągnie smycz podczas przechadzek);
-
ocieplane – mają formę kamizelki, dzięki czemu łączą w sobie zalety klasycznych modeli szelek i psich ubrań; idealne na zimową pogodę lub dłuższe spacery w chłodne dni;
-
paseczkowe – minimalistyczna forma sprawia, że są niezwykle lekkie i prawie nie wyczuwalne przez czworonoga; doskonale sprawdzą się w przypadku przedstawicieli małych i średnich ras.
Jak poprawnie zmierzyć psa do szelek?
Dobranie właściwego rozmiaru szelek dla psa jest dosyć łatwe, ale wymaga uwagi i dokładności. Przygotuj sobie centymetr krawiecki – jest wystarczająco elastyczny, aby zapewnić precyzyjny pomiar. Pamiętaj też, żeby zdjąć psu obrożę i ubrania, jeśli jakieś nosi.
Miarka nie powinna uciskać za mocno w miejscu pomiaru, lecz nie może też swobodnie zwisać. Należy w taki sposób ją ułożyć, aby ściśle przylegała do ciała. Zadbaj o to, aby zwierzę pozostawało w pozycji stojącej. Siedzenie bądź leżenie czworonoga spowoduje, że zapisane pomiary nie będą odpowiadały rzeczywistym obwodom.
To, które wartości są potrzebne, zależy od producenta. Zazwyczaj wymagane są obwody klatki piersiowej i szyi, ale bywa i tak, że tabela rozmiarów uwzględnia też długość ciała lub wysokość zwierzęcia. Wówczas je także musisz wziąć pod uwagę.
Jak założyć psu szelki?
Założenie szelek psu wydawać się może łatwym zadaniem, ale trzeba pamiętać, że nie każdy czworonóg jest otwarty na zmiany. Zatem jeśli chcesz kupić swojemu pupilowi jego pierwsze szelki, pamiętaj o kilku sprawach:
-
wybierz moment, kiedy pies jest spokojny i zrelaksowany – Ty także musisz być opanowany i cierpliwy, w przeciwnym razie zwierzę poczuje Twój niepokój;
-
rozepnij wszystkie klamry i zatrzaski – w ten sposób ułatwisz sobie zadanie i przyśpieszysz całą sprawę;
-
umieść szelki na plecach psa lub zachęć go, by w nie wszedł – w zależności od modelu sposób zakładania może się różnić;
-
delikatnie zapnij wszelkie klamry i zapięcia;
-
dostosuj możliwe regulacje na paskach do potrzeb Twojego psa – upewnij się, że nigdzie nie jest za ciasno ani za luźno;
-
pochwal psa za dobrze wykonane zadanie i cierpliwość – dzięki temu w przyszłości chętniej będzie uczestniczył w całym procesie.
Pamiętaj też, aby przed każdym wyjściem sprawdzić regulację szelek. Podczas biegania, zabaw i skoków poszczególne paski mogą się poluzować lub zacisnąć. Dlatego ważne jest częste sprawdzanie stanu szelek.
Przyzwyczajanie psa do szelek
No dobrze, ale jak przyzwyczaić do szelek psa, który jest lękliwy lub stanowczo odmawia nakładania czegokolwiek? Jeśli Twój pupil należy do grona zwierzaków, które unikają noszenia ubrań albo po prostu obawia się nowości, możesz mieć wrażenie, że nigdy nie uda Ci się przekonać go do szelek. Na szczęście proces przyzwyczajania psa wcale nie jest skomplikowany! Ważne, aby zachować cierpliwość i spokój. Co zatem możesz zrobić:
-
pamiętaj, że czas jest Twoim sprzymierzeńcem – nie spiesz się, przyjmij taktykę małych kroków i nie poddawaj się po pierwszych niepowodzeniach;
-
pozwól zwierzęciu oswoić się z nowym akcesorium – nie zakładaj go od razu, daj mu do wąchania i nagradzaj za oznaki zainteresowania szelkami;
-
początkowo nakładaj je na kilka minut i stopniowo wydłużaj ten czas – w pierwszych dniach nie musicie nawet wychodzić z domu;
-
miej pod ręką ulubione smakołyki swojego psa, aby szybko móc zbudować pozytywne skojarzenia z szelkami.
Więcej porad znajdziesz na blogu sklepu Petbutik!
Przekonaj się, jak wytrzymałe i eleganckie szelki oferuje nasz butik dla psa w Warszawie. Znajdziesz tu modele od najbardziej cenionych producentów, a także liczne inne akcesoria dla czworonogów. Dbamy o komfort psów, dostarczając szeroki wybór rozmiarów, dostosowanych do różnych ras i sylwetek. Oto świat stylowych i funkcjonalnych produktów dla Twojego pupila. Tutaj każdy pies jest wyjątkowy, a zakupy stają się prawdziwą przyjemnością. Odkryj więcej naszych porad na Petbutik.pl!