Jak ochronić psa przed upałami? Podpowiadamy!

Jak ochronić psa przed upałami? Podpowiadamy!

Letnie upały dają się we znaki nie tylko ludziom, ale także naszym czworonożnym przyjaciołom. Gorące dni mogą szczególnie mocno doskwierać psom, ponieważ specyficzna budowa ich organizmu sprawia, że nie są w stanie wystarczająco efektywnie oddawać ciepła. Dzieje się tak dlatego, że w porównaniu do człowieka mają niewiele gruczołów potowych. Umiejscowione są jedynie na spodniej części łap. Zapewne zdarzyło Ci się zauważyć, że Twój pupil zostawia mokre ślady, a jego opuszki są wilgotne, chociaż nie miał kontaktu z mokrym podłożem. To znak, że się poci.

Czworonożni podopieczni nie potrafią tak wydajnie schładzać swojego organizmu jak ludzie. Właśnie dlatego to opiekun powinien zadbać o odpowiednią ochronę zwierzaka w czasie upałów. Pomocne okazują się chłodzące akcesoria dla psów i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zobacz, co możesz zrobić, aby zapewnić swojemu pupilowi komfortowe warunki podczas wysokich temperatur.

 

Jak psy odczuwają upał?

Psy odczuwają upały podobnie jak ludzie, jednak pozbawione są naturalnej ochrony przed przegrzaniem, jaką człowiekowi zapewnia pocenie się. Wyposażone zostały w inne mechanizmy, dzięki którym mogą regulować temperaturę organizmu, jednak nie są one tak wydajne:

  • Sierść – wbrew pozorom psie włosie nie służy tylko do ogrzewania ciała zimą. To doskonały izolator, który odpowiedzialny jest za termoregulację w różnych warunkach pogodowych – także podczas upałów. Warto pamiętać, że z tego powodu osobniki o krótkiej lub czarnej sierści mogą gorzej znosić gorąc.

  • Dyszenie – najlepszy z psich sposobów na radzenie sobie z upałami. Organizm zostaje dotleniony i schłodzony przez wymianę powietrza.

  • Nawodnienie – w gorące dni należy zapewnić psu stały dostęp do chłodnej wody. Choć Twój pupil się nie poci, traci wodę z organizmu przez dyszenie. Dlatego musi przyjmować więcej płynów.

Jakie chłodzące akcesoria dla psów warto mieć, aby pomóc swojemu czworonożnemu przyjacielowi latem?

Wybierz chłodzące ubranka dla psów

Jednym z rozwiązań, które zyskują coraz więcej zwolenników, są chłodzące ubranka dla psów. Ich sposób działania jest bardzo prosty i całkowicie bezpieczny dla zwierzaka. Mają formę kamizelki, którą zapina się podobnie do klasycznych szelek, jednak część grzbietowa zazwyczaj jest wydłużona. Dzięki temu pokrywa w całości pupila, zapewniając najbardziej wydajną termoregulację organizmu. Ubranko zawiera w sobie specjalny wkład – polimerowe kulki lub siateczki. Absorbują one wodę, która następnie jest stopniowo i równomiernie uwalniana przez parowanie. Dzięki temu pies jest efektywnie schładzany nawet podczas długiego przebywania na dworze. Pamiętać jedynie należy, aby wcześniej namoczyć kamizelkę – w ten sposób wchłonie odpowiednią ilość płynu.

Postaw na chłodzące bandany dla psów

Nie wszystkie zwierzaki lubią chodzić w ubrankach, a założenie im kamizelki nieraz graniczy z cudem. Na szczęście i dla takich uparciuchów jest odpowiednie rozwiązanie. Bardzo skuteczną metodą na schłodzenie pupila w gorące dni są specjalne bandany i obroże, których sposób działania również jest oparty o naturalne procesy parowania wody. Podobnie jak ubranka, i te akcesoria wytwarza się z wykorzystaniem polimerowych wkładów żelowych. Czas namaczania zależy od wskazań producenta – warto ich przestrzegać, aby zapewnić najbardziej wydajne funkcjonowanie. Po osuszeniu można nałożyć artykuł na zwierzaka – zupełnie tak, jak normalną obrożę. Bandany możesz dowolnie obracać, dzięki czemu masz możliwość ochłodzenia także karku pupila.

mata-chlodzaca-dla-psa

Koniecznie kup chłodzącą matę dla psa

O odpowiednią temperaturę warto zadbać nie tylko podczas spacerów. Duże upały mogą być groźne także dla tych zwierzaków, które pozostają w tym czasie w domu. Zwłaszcza w mieszkaniach mocno nagrzewających się (np. przez duże okna) i niewyposażonych w klimatyzację. Brak możliwości efektywnej termoregulacji sprawia, że czworonogi narażone są na udar cieplny niezależnie od poziomu aktywności. Choć oczywiście warto ograniczyć wędrówki i intensywne treningi w najgorętsze dni lub zdecydować się na nie bardzo wczesnym rankiem.

W jaki sposób możesz zatroszczyć się o swojego pupila w domu lub samochodzie? Postaw na maty chłodzące dla psów. Możesz zdecydować się na model, którego funkcjonowanie opiera się o parowanie wcześniej namoczonego wkładu polimerowego lub taki, który absorbuje ciepło zwierzaka pod wpływem nacisku. Wybraną matę ułóż w miejscu, z którego psiak korzysta najchętniej podczas wypoczynku albo w transporterze.

Wybierz chłodzące akcesoria dla psa i ochroń go przed upałami!

W czasie letnich upałów psy są szczególnie narażone na przykre skutki zbyt wysokiej temperatury. Aby nie dopuścić do wystąpienia udaru cieplnego i innych objawów przegrzania, należy pomóc im poprzez wydajne schładzanie organizmu. Skorzystaj z oferowanych przez nas akcesoriów chłodzących: mat, ubranek i bandan. Dzięki nim zadbasz o wygodę i bezpieczeństwo swojego pupila na spacerze, w domu czy podczas podróży samochodem. Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu (na wyprawę zabierz przenośny bidon lub miskę), wybieraj zacienione miejsca na odpoczynek i unikaj nadmiernej aktywności, a na pewno uda Wam się komfortowo przetrwać ten wymagający czas. Zobacz, co jeszcze możemy Ci zaproponować w Petbutik.pl!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium