Jak dbać o psa w upały?

Nadeszło lato, a wraz z nim upalne dni, które tak bardzo lubimy. Jednakże w tym czasie musimy szczególnie zadbać o nasze psy, gdyż są one narażone na skutki przegrzania. Trzeba pamiętać o tym, że organizm psa nie adaptuje się tak łatwo do wysokiej temperatury jak organizm człowieka – psy nie pocą się przez skórę tak jak ludzie – pozbywają się nadmiaru wilgoci z ich układu oddechowego poprzez wydech (sapanie). Niestety ten naturalny mechanizm obronny psów nie zawsze poradzi sobie ze zbyt długą ekspozycją na wysoką temperaturę. Może to źle skończyć się dla naszego pieska i prowadzić do hipotermii i udaru cieplnego.

PSY NAJBARDZIEJ NARAŻONE NA RYZYKO UDARU CIEPLNEGO:

  • szczeniaczki poniżej 6-go miesiąca życia
  • duże psy w wieku powyżej 7 lat
  • małe psy powyżej 14 roku życia
  • psy z nadwagą
  • psy chore lub w trakcie leczenia
  • psy z chorobami układu sercowo – naczyniowego oraz z problemami z krążeniem
  • psy, które kiedyś już doświadczyły problemów zdrowotnych z powodu nadmiernej ekspozycji na ciepło
  • psy o szerokiej czaszce i płaskiej części twarzowej takie jak mopsy, angielskie buldogi, Boston teriery
  • psy cierpiące na choroby serca lub płuc lub z chorą tarczycą
  • psy odwodnione

Warto zatem zapamiętać kilka wskazówek jak uchronić pieska przed skutkami upałów.

5 ZASAD JAK CHRONIĆ PSA W CZASIE UPAŁÓW

  1. Ogranicz spacery w ciągu dnia do minimum: Staraj się wyprowadzać pieska tylko we wczesnych godzinach rannych i wieczornych, kiedy temperatura powietrza nie jest tak wysoka. Pamiętaj, aby w upalny dzień nie zachęcać pupila do intensywnego wysiłku i biegania, zwłaszcza po jedzeniu. Psy stare i z nadwagą, a także te rasy piesków o płaskiej części twarzowej jak buldogi czy pekińczyki należy stanowczo pozostawić w domu, w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu.
  2. Nigdy nie pozostawiaj psa w aucie: unikaj zabierania psa na przejażdżki samochodem, zwłaszcza jeśli będzie trzeba zostawić go na jakiś czas w aucie. Statystyki pokazują, że więcej psów umiera z powodu pozostawienia ich w nagrzanym samochodzie, niż z innych przyczyn. Pamiętaj, że nie tylko w czasie upału, ale także w zwykły słoneczny ciepły dzień samochód może się szybko nagrzać jak piekarnik - uchylenie okna w samochodzie nie wystarczy, aby uchronić pieska.
  3. Dbaj, aby pies się nie odwodnił: Jeśli wychodzisz z psem na zewnątrz, koniecznie miej pod ręką zapas świeżej chłodnej wody do picia. Wygodnym rozwiązaniem są butelki na wodę dla psa marki Good Life Gear – działają jak termos: utrzymują niską temperaturę wody, a przede wszystkim dzięki opatentowanemu zaworowi kulowemu, pies może pić bezpośrednio z takiej butelki, a my nie musimy zabierać jeszcze ze sobą dodatkowo miski.
  4. Spacer tylko po trawie: Na spacer wybieraj miejsca, w których Twój pupil będzie mógł chodzić po trawie – stanowczo unikaj betonowych chodników i innych ciemnych nawierzchni, pamiętaj, że Twój piesek może poparzyć łapki zanim Ty dostrzeżesz pierwsze objawy (jak np. lizanie łap i odmowę dalszego spaceru).
  5. Schładzaj swojego pieska: w wyjątkowe upały zanurz pieska w wannie z chłodną wodą, załóż mu mokrą bandankę lub owiń go mokrym ręcznikiem. Warto też zaopatrzyć się w zabawki chłodzące dla psa - np. Cool Pops, zabawki w kształcie lodów na patyku. Można je wypełnić wodą i schłodzić w zamrażalniku – przyniosą ulgę pieskowi w gorące dni.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium