Budowanie i wzmacnianie więzi z psem jest wyjątkowo ważne dla prawidłowego, zrównoważonego rozwoju psychicznego czworonoga. Od tego, w jaki sposób przygotujesz się do zadania, może zależeć to, jak ułoży się Twoja relacja z pupilem. Dlatego też warto już od szczenięcia zatroszczyć się o wspólne aktywności nakierowane na zacieśnianie więzi.
Jak to zrobić? Na szczęście to dosyć proste, a przy tym przyjemne zadanie. Dużą rolę odgrywa tu zabawa. W tym celu możesz użyć nawet patyków w parku, ale niewątpliwie przydatne będą zabawki dla psa. Odpowiednio dobrane pomogą Ci utrzymać uwagę pupila i zainteresować go na dłużej. I z pewnością sprawdzą się lepiej niż przedmioty codziennego użytku, których zwierzak nie powinien kojarzyć z zabawą. Zobacz, jak bawić się z czworonogiem, żeby skutecznie budować z nim więź. Podpowiadamy też, jakie zabawki dla szczeniaka warto wybrać.
Spis treści
Po co bawić się z psem i czy jest to istotne?
Wspólna zabawa to dla Twojego pupila wyjątkowo istotny element codziennej rutyny. Choć ludziom wydawać się może jedynie sposobem na zajęcie czymś wolnego czasu, w świecie zwierząt sprawuje bardzo ważną funkcję. Dlaczego? W psiej rzeczywistości zabawa z opiekunem łączy się z:
- nauką wzajemnej komunikacji – szczeniak poznaje ludzką mowę ciała i zaczyna rozpoznawać komendy głosowe, co zaowocuje w przyszłości lepszymi wynikami w trakcie treningu dobrego zachowania;
- rozwojem społecznym – to sposób na przećwiczenie różnych zachowań „na niby”, podobnie jak podczas dziecięcych zabaw w odgrywanie ról;
- ustawianiem hierarchii – to człowiek inicjuje zabawy i podejmuje decyzje, więc szczeniak wie, że może mu zaufać i na nim polegać;
- wyładowaniem nadmiaru energii i wyciszeniem emocji – w efekcie pies jest spokojniejszy, a Ty masz pewność, że nie będzie szukał sposobu na nudę wśród Twoich ulubionych butów, ważnych kabli czy dokumentów.
Jak bawić się z psem?
Jak zatem bawić się z psem? Przydatna będzie odpowiednia zabawka dla szczeniaka. Lepiej nie wybierać spośród typowych przedmiotów codziennego użytku. Jeśli zwierzak zacznie kojarzyć je z zabawą, możesz mieć później problem z przekonaniem go, że nie wolno mu ich ruszać. Poza tym ważne jest, żeby to opiekun sprawował władzę nad zabawkami. To właśnie on jest ich właścicielem i to on decyduje, kiedy można ich używać. Ten element jest istotny, ponieważ pomaga ustanowić właściwą hierarchię i buduje u psiaka poczucie bezpieczeństwa – pupil wie, że może polegać na swoim opiekunie, a sam może się zrelaksować.
Wykorzystać można także patyki znalezione w lesie, szyszki, a nawet warto zdecydować się na zabawy, które nie wymagają akcesoriów, jak np. wzajemne gonitwy czy skoki przez przeszkody. Najważniejszy jest wspólnie spędzony czas i zrozumienie preferencji zwierzaka.
Wybieramy zabawki dla szczeniaka
Jak zatem wybrać zabawkę dla szczeniaka, aby mieć pewność, że pomoże w budowaniu z nim więzi? Przede wszystkim postaw na produkty, które wymagają zaangażowania obu stron. Z czasem zauważysz, jakie formy aktywności najbardziej odpowiadają Twojemu psu. Do tego czasu warto wypróbować różne rodzaje zabawy:
- przeciąganie – przydatne będą szarpaki; gra polega na tym, że każda ze stron – człowiek i pies – próbuje wyszarpać zabawkę temu drugiemu;
- aportowanie – zabawki do aportowania powinny być odpowiednio ciężkie, aby dało się je daleko rzucić, ale łatwe do chwycenia w zęby i przenoszenia;
- chowanie i szukanie – szczególnie lubiane przez psy, które mogą poszczycić się wyjątkowym węchem; człowiek chowa różne przedmioty w domu lub na zewnątrz, a zadaniem szczeniaka jest ich odnalezienie.
Oczywiście dobrze jest też wypróbować zabawy, które nie wymagają akcesoriów. Np. na dworze można wykorzystać otwartą przestrzeń i zagrać w ganianego lub pościgać się między drzewami.
Czy warto zainwestować w zabawki edukacyjne?
Zabawka edukacyjna dla psa to szczególny rodzaj artykułów przeznaczonych dla zwierząt. Zostały one tak opracowane, aby pomagać w rozwijaniu wyjątkowych umiejętności czworonogów. Wpływają na rozwój intelektualny szczeniaka poprzez odpowiednią stymulację mózgu i poszczególnych zmysłów. Psi ośrodek nerwowy zostaje pobudzony przez zastosowanie bodźców (np. zapachowych), które musi przetworzyć i na nie zareagować. Wybierając zabawkę edukacyjną dla psa, warto zwrócić uwagę na:
- maty węchowe – ukrywa się w nich przysmaki, które pupil musi odnaleźć, używając węchu;
- interaktywne miski – wymagają większego udziału psa, np. poprzez przesuwanie łapą przegródek lub zapadek;
- zabawki do ukrywania przysmaków – czworonóg musi sam wykombinować, jak zdobyć ulubione smaczki.
Czy zatem warto zainwestować w zabawki edukacyjne? Oczywiście! Pomagają w rozwijaniu szczególnych umiejętności, stanowią wyzwanie intelektualne, a także zapewniają długotrwałą rozrywkę.
Szukasz akcesoriów dla szczeniaka? Sprawdź ofertę Petbutik!
Każda zabawka dla szczeniaka, jaką można znaleźć w Petbutik, została stworzona z myślą o potrzebach i zróżnicowanych preferencjach psów. To dlatego oferowane przez nas akcesoria cieszą się tak wielką popularnością. Stawiamy na rozwiązania od sprawdzonych i solidnych producentów, aby móc dostarczać Ci artykuły najwyższej jakości. Przekonaj się, jak zabawki dla psa mogą wspierać Cię w codziennym budowaniu właściwych relacji z Twoim pupilem.