Adoptujesz kota? Przygotuj dla niego wyprawkę!

Adoptujesz kota? Przygotuj dla niego wyprawkę!

Przygotowujesz się na przyjęcie do swojego domu kota? Nie zapominaj o wyprawce! Domowe koty to wspaniałe zwierzęta, które wymagają jednak nieco uwagi i zaangażowania. Za opiekę odwdzięczą się niezwykłym przywiązaniem i miłością. A jednak wielu świeżo upieczonych właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że pojawienie się tego czworonoga w mieszkaniu wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania przestrzeni. Nie musisz wprowadzać radykalnych zmian, lecz jest kilka akcesoriów, bez których trudno wyobrazić sobie dzielenie domu z kotem.

Jak zatem zadbać o właściwe przystosowanie pomieszczeń, aby zwierzak czuł się w nowym otoczeniu pewnie i bezpiecznie? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać jeszcze przed adopcją. Zobacz, w jakie artykuły warto się zaopatrzyć i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Wyprawka dla kota – o czym nie możesz zapomnieć?

Wraz z upływem czasu zaczniesz zauważać, jakie specjalne wymagania ma Twój zwierzak. Wówczas możesz uzupełniać kocie akcesoria o dodatkowe udogodnienia czy zabawki. Zanim jednak to nastąpi, potrzebne Ci będą podstawowe produkty, których nie może zabraknąć w domu, w którym ma zamieszkać kot. O czym zatem należy pamiętać w pierwszej kolejności? Zawczasu przygotuj:

 • legowisko – to miejsce, w którym Twój pupil będzie czuł się na tyle bezpiecznie, aby pozwolić sobie na wielogodzinne drzemki,

 • miski – potrzebujesz przynajmniej dwóch (na karmę i wodę),

 • kuwetę – odpowiednio dobrana ustrzeże domowników przed nieprzyjemnymi zapachami czy rozsypanym żwirkiem,

 • transporter – będzie konieczny podczas wizyt u weterynarza czy wyjazdów,

 • drapak – koty odczuwają instynktowną potrzebę drapania; jeśli nie zapewnisz zwierzakowi odpowiedniego miejsca, sam je sobie wybierze (i zazwyczaj jest to ulubiony fotel lub droga sofa).

Zobacz, jak wybrać te akcesoria, aby jak najlepiej sprawdzały się w Twoim domu.

Wygodne legowisko i miseczki na karmę

Idealne legowiska dla kota powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Zwierzak nie raz zahaczy o materiał pazurkami, będzie ugniatał łapkami materacyk i wylegiwał się na nim przez wiele godzin. Na rynku dostępne są różne rodzaje posłań dla czworonogów:

 • budki – całkowicie zabudowane, jedynie z otworem na wejście,

 • kosze i sofy – z wysokimi brzegami lub oparciami, ale otwarte od góry,

 • maty i koce – posłania całkowicie płaskie.

Tak naprawdę na początek każdy wybór będzie dobry. Koty lubią zmieniać miejsce wypoczynku w ciągu dnia, tak samo, jak pozę podczas drzemki. W zabudowanych modelach chętniej zwijają się w kłębek, zaś na otwartych legowiskach (typu mata) częściej zauważysz, że zwierzak rozciąga się na całą długość. Dlatego też wielkość posłania zależeć powinna od wybranego wariantu.

Miski dla kota muszą być wykonane z materiałów, które łatwo utrzymać w czystości. Najczęściej wybierane są wersje ceramiczne lub ze stali nierdzewnej. Jeśli dużo czasu spędzasz poza domem, warto postawić na modele z dozownikiem karmy i wody.

drapak

Wybierz odpowiednią kuwetę i transporter

Kuwety dla kota zasadniczo występują w dwóch głównych wariantach: zamknięte lub otwarte. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, zwróć uwagę, aby boki pojemnika były odpowiednio wysokie. Koty mają bardzo silny instynkt związany z zakopywaniem swoich odchodów. Dlatego też bardzo często po zakończonej toalecie przez długi czas grzebią w żwirku, niekiedy wysypując go poza krawędzie. Zamknięta kuweta rozwiązuje ten problem. Jeśli dodatkowo jest wyposażona w filtr, pozbywasz się także nieprzyjemnych zapachów.

Transportery dla kotów przydają się opiekunom tych cudownych zwierzaków wiele razy. Posłużą podczas wizyty u weterynarza czy wypraw samochodem lub komunikacją zbiorową. Odpowiednie nosidełko powinno być dopasowane do wielkości pupila. W zbyt dużym kot będzie czuł się niepewnie, natomiast za małe wywoła uczucie osaczenia i spotęguje stres.

Drapak i inne akcesoria dla kota

O tym, że drapak jest niezbędny w każdym domu z kotem, przekonało się już wielu opiekunów – niekiedy w ten trudniejszy sposób. Nawet regularne obcinanie pazurków nie jest w stanie zaspokoić konieczności drapania, którą zwierzak odczuwa instynktownie. Nie pomoże spryskiwanie mebli cytrusowymi zapachami czy ciągłe pilnowanie pupila. Kot musi drapać i już. A jeśli nie znajdzie ujścia tej potrzeby w kontrolowanych warunkach, sam zapewni sobie odpowiednie miejsce. Obicia mebli sprawdzają się idealnie przez swoją teksturę. Dlatego drapak jest jednym z najważniejszych akcesoriów, o jakie musisz zadbać, zanim przyjmiesz kota do domu. Co jeszcze może okazać się przydatne? Postaraj się o przygotowanie:

 • zabawek – koty to naturalni myśliwi i potrzebują codziennej rozrywki dla rozładowania energii,

 • szczotek – regularne wyczesywanie zwierzaka uchroni go przed powstawaniem kołtunów,

 • szelek – przydadzą się podczas spaceru, jeśli chcesz wychodzić z kotem na dwór, lub w trakcie podróży autem (wówczas należy przypiąć zwierzaka w szelkach specjalnym uchwytem do pasów).

Spraw, aby kociak poczuł się w nowym domu swobodnie i bezpiecznie!

Odpowiednie przygotowanie jest kluczowe, aby zapewnić kotu jak najlepsze warunki w nowym domu. Przyszykuj zawczasu wszystkie niezbędne akcesoria, a zobaczysz, jak szybko pupil przywyknie do otoczenia. Odwiedź Petbutik i przekonaj się, jakie jeszcze artykuły dla kotów możemy Ci zaoferować.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium